pondělí 13. srpna 2012

Kusudama

Protože se blíží rozlučka se svobodou, kterou pořádáme pro mou kamarádku a já si vzala na starosti organizaci, přemýšlela jsem dlouho jaké téma zvolit. Nakonec to vyhrála Beach Party s ovocem, zábavou a květinami. Protože jsem ale živé květiny rovnou vyřadila z finančních důvodů, rozhodla jsem se pro papírové. Dlouhou dobu jsem hledala nějaké rychlé na výrobu, snadné na přepravu a přitom aby byly krásné a barevné.
Absolutním vítězem se tedy stala kusudama, což je jeden z mnoha druhů skládání papíru. Na internetu nejspíš najdete rozličné obrázky takže je čistě na vás jak dalece se dostanete se svou výrobou.
Já vám dnes přináším základní a podle mě nejjednodušší návod.


Připravte si hodně papíru. Na jeden květ budete potřebovat 5 čtverců. Můžete zvolit obyčejný kancelářský, barevný, noviny, balící či jakýkoli jiný. Já osobně pro začátečníky doporučuji koupit si čtvercové bločky, které seženete v každém papírnictví. Výhoda je, že si můžete koupit rovnou barevné a navíc už nebudete muset trávit čas vystřihováním pravidelných čtverců, které jsou pro výrobu potřeba. Já měla rozměry 9x9cm a naprosto mi to vyhovovalo. Příliš malé nedoporučuji kvůli složitější manipulaci.
Dále budete potřebovat lepidlo a kancelářské sponky. Lepidlo je nejlepší v tubě kvůli jednoduchému použití. Pokud si budete chtít udělat čtverce sami, budete potřebovat ještě tužku, nůžky a pravítko.


1. Papírový čtverec přeložíme tak, aby vznikl trojúhelník.
2. Levý i pravý dolní roh, které jsou na konci delší strany, přehneme k hornímu tak, aby vznikl kosočtverec.


3. Vzniklé trojúhelníky v popředí přehneme v půlce tak, aby spodní hrana nově vzniklého trojúhelníku kopírovala okraj původního kosočtverce.


4. Špičky vzniklých trojúhelníku narovnáme kolmo ke stolu a "rozplácneme" je.5. Vznikne vám jako by tvar létajícího papírového draka. Jeho horní špičky  zahněte směrem k sobě tak, aby vzniklý okraj kopíroval stranu původního kosočtverce.6. Spodní stranu "papírového draka" přehneme směrem nahoru tak, aby opět vznikl kosočtverec.7. Nakonec vytvoříme kornoutek, jehož kraje k sobě slepíme lepidlem a spojíme kancelářskou sponou, dokud lepidlo pořádně nezaschne.budete mít 5 okvětních lístků, tak je všechny k sobě přilepíte. Opět doporučuji použít pro zpevnění kancelářské sponky. Hotové květy můžete uprostřed ozdobit například korálkem nebo je nalepit na špejli či připevnit k drátku a vytvořit kytici.
Ve využití květů se meze nekladou. Také si můžete udělat každý okvětní lístek jinak barevný.


Doufám, že se vám návod na tuhle ozdobu líbí a pokud byste jej potřebovali ještě názorněji, můžete se podívat na video, které jsem pro vás natočila.Dejte mi vědět, jestli ozdobu s názvem kusudama znáte, nebo ji případně vyzkoušíte.
Mějte prima den
Petra

6 komentářů:

 1. Jo tak těhle kusudama flowers jsem se v posledních týdnech něco naskládala :-) Ale já nepoužívám lepidlo, ale oboustranou lepící pásku, mnohem lépe a hlavně rychleji se to lepí k sobě :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za tip Simčo, lepící pásku vyzkouším příště :-)

   Vymazat
  2. Určitě vyzkoušej, odpadne Ti ten krok s tou kancelářskou sponkou a je to fakt mnohem pohodlnější :-)

   Vymazat
 2. Vypadá to strašně hezky, to určitě vyzkouším :-) Díky za tip a máš to tu hezké! P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za pochvalu! Ať se při skládání daří :-)

   Vymazat
 3. My jsme je měli na maturitním plese, na každém stole byly takové 4 kytičky... to bylo práce než se to udělalo... ještě jsme ale do středu přitavovali korálek... :) vypadalo to elegantněji... :) červené kytička a bílý korálek... :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý komentář! ♥ Thanks for your comment ♥