čtvrtek 28. července 2016

lifestyle | život offline

Člověk by měl občas umět vypnout, a to nejen od všedních povinností, ale i od veškerých technických vymožeností. Zkusili jste někdy vypnout internet? Ano, nejen ten domácí, ale i ten v mobilu. Ne? Tak to zkuste, byť jen na pár hodin. Uvidíte, že to není zas tak hrozné, naopak je to velmi osvobozující. 

Myslíte si, že to nejde? Ale jde. Je to těžké, opravdu hodně a vím, o čem mluvím. Blog mi přinesl mnoho nového a dobrého, ale přinesl mi také tak trochu závislost na životu online. Sociální sítě se staly mým druhým domovem a na počítači nebo mobilu trávím tolik času, že si občas říkám, co všechno bych mohla za tu dobu stihnout, kdybych nekoukala do monitoru a neťukala zběsile do klávesnice.


Proto jsem si řekla, že bych s tím měla něco dělat. Začátky byly těžké a mé odhodlání nevydrželo více než pár minut. Časem jsem ale na všem zapracovala a v současné době velmi ráda zaklapnu notebook, odložím telefon a jen tak si užívám život offline.
 
Jestli vás teď napadají otázky typu, co budete dělat a jestli se nebudete nudit, tak věřte, že najednou objevíte tolik možností, že si budete přát, aby měl den více hodin. A ne proto, abyste stíhali všechny své povinnosti, ale proto, abyste si mohli užít právě všechno to, co se vám v tom offline světě nabízí. 
 
Já se tak můžu například radovat z toho, jak mi na zahradě dozrávají naše první borůvky, obdivuji každý nový květ na mých opečovávaných rostlinách, trávím dlouhé chvíle dováděním se Stacie, s přítelem si více povídáme a našla bych toho mnohem víc. Najednou se mi začíná vybavovat kouzlo mého dětství a období na střední škole, kdy lidé opravdu žili a nevytvářeli si své životy online. Všímali jsme si věcí kolem sebe, komunikovali jsme na přímo a mám pocit, že náš život byl tak nějak bohatší. 
 
 
Proto zkuste také občas zaklapnout notebooky, zvednout hlavu od telefonu a rozhlédněte se kolem sebe. Třeba pak nebudete mít pocit, že čas utíká strašně rychle, život vám proplouvá mezi prsty a nebudete si říkat, že jste ještě nic nestihli a že si ten svůj život tolik neužíváte.

Kdo z vás umí žít offline?
A kdo z vás se taky přistihl, že je v online světě více než v tom svém opravdovém, reálném?

14 komentářů:

 1. Pěkný článek, nad tím by se v dnešní době měl zamyslet snad každý. Já když jsem doma, velice mnoho času trávím právě tím ťukáním do klávesnice a díky blogu jsem více závislejší, to je pravda. Internet v telefonu naštěstí nemám a popravdě ho ani nepotřebuju neboť do facebooku nepotřebuji čumět 24h denně a neustále cvakat nesmysly někomu. Závislák na internetu jsem ale na chvíli bez něj vydržím. Však příští týden odlétám na měsíc do Španělska a velmi pochybuji že budu mít internet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Předpokládám, že v tuhle dobu už jsi ve Španělsku, tak doufám, že si to tam užíváš a jestli budeš celý měsíc bez internetu, tak by mě docela zajímalo, jaké to bylo :-)

   Vymazat
 2. Já jsem na internetu závislá bohužel dost, a když mě omrzí internet, stáhnu si nějaký film. Ale třeba na Facebooku si píšu v podstatě jen s přítelem, takže když jsme spolu, nechybí mi internet klidně 5 dnů. Ale musím se přiznat, že u nich na vesnici aspoň večer neodolám a projedu Instagram, abych měla přehled o blogovém světě :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Instagram, jo jo. To je asi moje největší závislost.

   Vymazat
 3. Tak ten problém ani nemám, o víkendu počítač nezapínám :) Radši jdu do lesa.

  OdpovědětVymazat
 4. já jsem dost často víc online, než offline... ale někdy jsem jen offline, třeba na chatě, či na koupáku, nebo když si užívám zábavy, k tomu svět telefonů, notebooků a podobných nepotřebuji:)

  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je fajn, když si umí každý najít to své něco, kdy nepotřebuje být online. ;-)

   Vymazat
 5. Já už bych si bez internetu asi život nedokázala představit, ale je super, že když jedeme na chatu, tak je to pohoda bez televize, internetu, pitné vody a splachovacího záchodu.
  Beauty by K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Splachovací záchod by mi asi chyběl :-D

   Vymazat
 6. Před dvěma týdny jsem si zrušila facebook a bylo to hodně osvobuzující, ale posledních pár dní už si říkám, co tam je asi tak nového, jestli mi někdo napíše a chvílemi se na to i těším, ale asi budu dělat nějakej takovej detox od sociálních sítí častěji :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já sama mám facebook hlavně kvůli blogu. Osobní jsem omezila na minimum už nějaký ten rok zpátky a vůbec mi to nechybí :-)

   Vymazat
 7. Amen ;o). Musím říct, že internet v mobilu zapínám jen sporadicky.. Průšvih je, že v práci jsem celý den na wifi :(. Ale zase doma už ho pak nezapnu.. Takže to zatím mám asi 50:50. Je ale fakt, že kolikrát nejsem online třeba celý víkend a to je teprve paráda! U našich dokonce nemám ani klasický signál, takže tam nepřichází v úvahu ani sms, natož internet ;o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jee Denis, klasický signál mám u rodičů taky minimálně. Je super, když se mi o dovolené nedovolají z práce a nikdo mě neruší :-)

   Vymazat

Děkuji za každý komentář! ♥ Thanks for your comment ♥