pondělí 7. listopadu 2016

Jasné představy a velké zklamání

Když jsme kupovali náš dům, měla jsem jasnou představu, která místnost se stane mou pracovnou. Mělo to být mé útočiště a místo, kde budu čerpat inspiraci, realizovat své nápady a také sny. 

Při nastěhování jsem měla také jasnou představu o tom, jak by má pracovna měla vypadat. V rohu u okna by se uvelebil šedý ušák z obchodního domu IKEA, malý stoleček pro svíčku a květinu, kam bych si také odkládala hrnek kávy a velká tripod lampa. Mimochodem, už jste si tu svou vyrobili podle mého návodu? ("návod").

V dalším rohu měl být psací stůl a nástěnka plná inspirace, motivace a vzpomínek na krásné okamžiky. Na stůl měly dopadat sluneční paprsky, které do místnosti pronikají oknem směřujícím do zahrady a měly tak poskytovat dostatek světla pro pracovní plochu. Na druhé straně místnosti měla být šatní skříň, bez které se žádná žena neobejde a do zbylého prostoru se měla vejít skříňka či police, které měly sloužit jako další úložné prostory. Celkově jsem chtěla romantickou místnost s košíky, květinami a růžovými doplňky.

Jenže znáte to, v domě měly přednost jiné místnosti a na mou pracovnu se dostalo po více jak dvou letech. Z mé původní představy se však postupně vytvářela jiná vize. Od romantického stylu s květinami, polštářem s nápisem sladký domov a ušáka jsem se přesunula k stejně tak útulnému nordic stylu.  Sehnala jsem psací stůl, na který jsem čekala téměř dvanáct měsíců, začala jsem nakupovat dekorace a na Pinterestu jsem čerpala téměř každý den novou inspiraci, abych ten svůj prostor přivedla k dokonalosti.Vypadalo to slibně a už to vypadalo, že ta malá, úzká místnost bude přesně tak, jak jsem si vysnila. Jenže pak jsem těžce narazila, domů se dovezla sedačka, která měla sloužit k odpočinku a měla být dominantou místnosti. V obchodě se zdála být perfektní a já už se viděla jak nakupuji polštáře a přehoz. Jenže po pracném nastěhování přišlo jedno velké zklamání. Ačkoli jsme vše několikrát měřili, sedačka byla příliš mohutná a zahltila místnost takovým způsobem, že se nedalo jakýmkoli přemístěním dosáhnout vzdušnosti a toho, aby místnost působila útulně. Po několikátém pokusu jsem rezignovala a chtěla jsem se vzdát svého snu - mít doma svou dokonalou pracovnu. Zabouchla jsem dveře a celou místnost jsem vypustila ze své hlavy.

Ulevilo se mi, přestala jsem být zoufalá, naštvaná a najednou mě začaly napadat nové varianty, jak situaci vyřešit. Nakonec se sedačka přemístila do jiné místnosti, kde skvěle poslouží hostům, kteří u nás budou přespávat, a já můžu začít znovu budovat svůj sen. V místnosti zůstal pouze ten stůl a kolem něj se mi rýsují, zatím jenom na papíře a v hlavě, nové kousky, nové možnosti. A tam někde, na konci toho všeho je i můj cíl, dotáhnout pracovnu do těch nejmenších detailů tak, aby odpovídala tomu, co jsem si vysnila.

Víte, v tomhle případě šlo jen o jeden kus nábytku, nás ženy občas rozhodí maličkosti, ale na konci měl být jeden sen a já si uvědomila, že je někdy lepší odpočinout si od toho, abych se za něčím hnala za každou cenu a snažila se to lámat přes koleno. Občas je potřeba vypustit nebo alespoň na chvíli odsunout to, po čem tolik toužíme. Když si totiž člověk odpočine od toho urputného snažení, utřídí si myšlenky a přestane se danou věcí tak trochu dusit, uvidí najednou nové možnosti a možná také mnohem lepší směr, jak se do svého cíle dostat.

Tak co, zkusíte si taky občas od svého snažení a honbou za vidinou něčeho skvělého trochu ulevit, abyste nabrali nové síly, inspiraci nebo i chybějící motivaci?

16 komentářů:

 1. Máš pravdu ! :) Na pracovním koutku taky už delší dobu pracuji a vím, že to chce čas ! Takže hodně štěstí a inspirace ! Už se těším za tebe až budeš mít pracovnu hotovou :).

  LenaČerge

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já přeji tobě, aby ten tvůj pracovní koutek byl místem, kde se bude skvěle pracovat.

   Vymazat
 2. Moc hezky napsané.
  Přeji hodně inspirace a příjemné realizace :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Jedinou místnost v bytě navíc (kromě komory) si na pracovnu zabral muž, ale mně to nevadí, máme poměrně velkou ložnici, takže tu si zařizuji jako svoje království já.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já měla ve starém bytě svůj psací stůl také v ložnici. Když se mě přítel zeptat, zda chci toaletní stolek nebo pracovní stůl, byla volba jasná :-)

   Vymazat
 4. Držím palce ať si svůj sen splníš. Taky čerpám inspirace na pinterestu a dokážu prohlížením strávit i několik hodin. :-)
  welcometomyworld

  OdpovědětVymazat
 5. většinou když něco chci a není to podle mých představ, začnu se vzteka a pak to vzdám, obdivuji tě, že to bereš ještě s klidem a promyslíš to potom:). asi je to nejlepší cesta:)

  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jo, taky se umím vztekat. Možná proto jsem zabouchla ty dveře a chtěla se na to vykašlat :-)

   Vymazat
 6. já si teď předělávám by jde to pomaloučku, ale zatím v česku stejně ještě se nehodlám usazovat, tak mě moc netrápí, že to není hned

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že někdy je ono pomalé zařizování mnohem lepší než mít vše na rychlo. Člověk má z toho i déle radost :-)

   Vymazat
 7. Ano, ano, tlačit na pilu se nevyplácí :) Doufám, že teď už se dílo zadaří a budu se těšit na nějaké inspirativní fotky, články! <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karolíno, já tady doufám, že brzy budu moci svou pracovnu alespoň z části nafotit a dát vám třeba nějaké tipy ;-)

   Vymazat
 8. Všechno není vždy na poprvé nejlepší a bez chybičky. Není třeba hnát se za cílem za každou cenu a jít přes mrtvoly, jak se říká, potom když se náhle nedaří, je z toho člověk zklamaný. Lépe řečeno, nech to plavat a hlavně nedělej z myšlenek samozřejmosti. To se člověk akorát tak zbytečně stresuje a stres je spouštěč nespokojenosti, životního nepohodlí a hlavně nemocí, takže klídek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, máš pravdu. A přesně o tom je článek, že je někdy lepší nechat to plavat. Ono si to tu svou cestu nějak potom najde. :-)

   Vymazat

Děkuji za každý komentář! ♥ Thanks for your comment ♥